Ukrepi države na področju gospodarstva (interventno)

Natisni

Z namenom ohranitve delovnih mest zaradi razmer na trgu, ki so in bodo nastale kot posledica izbruha koronavirusa, je vlada na današnji seji sprejeli predlog Zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače.

Priporočamo v branje:
Zakaj sodelovati z računovodskim servisom Pristar ?


--> ABC zamenjave računovodstva za prihodnost
--> Zahtevaj ponudbo


 

Ključni cilj je v delovnih razmerjih zadržati čim več ljudi, ohraniti njihove pravice in s tem zmanjšati pritisk na odprto brezposelnost. Na drugi strani pa olajšati položaj delodajalcem, saj se posledice virusa že odražajo v slovenskem gospodarstvu.

Sprejeli so tudi sklep o prepovedi zbiranja ljudi v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja ter univerzah, ki predvideva zaprtje vseh vzgojno-izobraževalnih ustanov v Sloveniji, razen zavodov za delo z mladostniki s čustvenimi in vedenjskimi motnjami.

Država bo na podlagi interventnega zakona delodajalcem priskočila na pomoč v dveh primerih:

1. PRIMER: ko delodajalec zaradi slabega poslovnega položaja ne bo mogel zagotavljati dela hkrati najmanj 30 % zaposlenim delavcem in jih bo zato napotil na začasno čakanje na delo. V tem času bodo delavci upravičeni do nadomestila plače v višini 80% osnove za nadomestilo plače. Breme delnega povračila nadomestila plače za začasno čakanje na delo v višini 60 odstotkov nosijo delodajalci, preostalih 40 odstotkov pa država.

2. PRIMER: ko delavec zaradi karantene odrejene z odločbo ministra za zdravje, ne bo mogel opravljati dela. Tudi v tem primeru bo upravičen do nadomestila v višini 80% osnove za nadomestilo plače. Breme nadomestila za čas odrejene karantene v celoti nosi Republika Slovenija.

 

Dobro je vedeti

-->  V primeru karantene zaposleni upravičeni do nadomestila
--> 7 korakov za pravilno urejeno delo od doma
--> Ukrepi za preprečevanja širjenje virusa
--> Možnosti gospodarstva na davčnem področju za blažitev posledic koronavirusa