Kratke zanimivosti

    Zadnji zanimivosti

    Naključni zanimivosti

    ponedeljek, 08. januar 2018 Nespremenjene zamudne obresti
    sreda, 03. januar 2018 V letu 2017 1,7-odstotna inflacija

    Sledite nas

    Pozor, davčni inšpektorji v akciji! Kje bodo brskali po počitnicah?

    Po poletnih nadzorih turističnih destinacij, pa oštarij in seveda tudi drugih potencialnih kršiteljev z davčnimi blagajnami ali brez njih inšpektorji ne bodo šli na dopust. Preverili smo, na katere kršitve bodo še posebej pozorni (seveda niso razkrili vseh) in na katera znamenja radi trzajo.

    Hodili bodo seveda še naprej po gostilnah, zelo pozorni bodo na prodajalce (rabljenih) avtomobilov in na kvazi reveže s - če nekoliko karikiramo – ferrariji. 

    Vprašanja, ali je prav ali ne, da imamo take davke in zakonodajo, kakršne pač imamo, se v članku nismo lotevali. Torej, zapletena pravila, za biznis velikokrat prav nič prijazna, namesto denimo pravega pavšalnega obdavčenja pa davčne blagajne, ki so podjetnikom povzročale nove stroške.

    Goljufati se seveda ne sme. Preverjali smo le, kje je po mnenju davkarjev oziroma finančne uprave (Furs) lahko največ kršitev ter kdaj zastrižejo z ušesi in kaj lahko storite, da se izognete kaznovanju, če veste, da ste kršili pravila.


    Kje bo največ nadzorov
    Na Fursu pravijo, da bodo do konca leta "nadaljevali ciljno usmerjene nadzore na področju davčnih blagajn, davka na dodano vrednost, prometa s prevoznimi sredstvi, dohodkov fizičnih oseb s poudarkom na pravilnosti in pravočasnosti plačevanja prispevkov za socialno varnost, sive ekonomije (med drugim dela in zaposlovanja na črno)". Mi pa smo podrobneje preverili pri poznavalcih, pa tudi po javno dostopnih podatkih, tudi s spletnih strani Fursa, kaj bi to lahko pomenilo.


    1. Davčne blagajne

    Na Fursu so naračunali, da polletni učinki uvedbe davčnih blagajn znašajo 37,6 milijona evrov (mimogrede, to je približno polovico zneska, ki ga je država plačala za odkup zavožene Save; več v članku: Saj ni res, pa je: država bo od davčnih blagajn pobrala približno toliko, kot je plačala za Savo!. Na področju davčnega potrjevanja računov so do konca julija opravili 21.418 nadzorov in odkrili 1.216 kršiteljev s skupaj 1.826 kršitvami. Izdali so 528 tako imenovanih prekrškovnih aktov in zaračunali za skoraj 840 tisoč evrov glob.

    In kje je bilo največ nepridipravov? V gostinstvu. Na Fursu pojasnjujejo, da zavezanci ali sploh ne izdajajo računov ali pa izdajajo z elektronske naprave davčno nepotrjene račune (torej vam jih izdajo, a jih ne pošljejo na Furs v potrditev). Poleg tega inšpektorji ugotavljajo, da nekateri zavezanci niso v sistemu davčnih blagajn, čeprav bi morali biti.

    In na katera znamenja so pozorni inšpektorji? Če denimo kar nekaj časa ne prijavite prometa oziroma računov elektronsko ne pošljete v potrditev (denimo, ne izdajate računov v času malic, pa je vaša gostilna znana po njih). Pozorni so tudi na sezonske dejavnosti, kot so razni sejmi, sezona menjave gum (vulkanizerji) ...


    2. Davek na dodano vrednost in prodaja motornih vozil
    Različnih utaj DDV je malo morje. Od tako imenovanih missing traderjev oziroma slamnatih lastnikov do napačnih prikazov vrednosti in podobno. Na davkariji naj bi bili sicer ves čas posebej pozorni na utaje DDV, še zlasti pa na utaje DDV (in drugih davkov) pri trgovcih z motornimi vozili. Šlo naj bi za zelo tvegano dejavnost.

    Nekaj primerov utaj so na Fursu tudi že objavili. Osnovni model, s katerim se trgovci motornih vozil poskušajo izogniti plačilu dajatev, je ponarejen račun, ki se glasi na fizično osebo. Gre denimo za davčne utaje pri nakupu vozil iz EU, kjer je velika težava neplačevanje DDV. Slovenski trgovec z rabljenimi vozili denimo kupi rabljeno vozilo od nemškega prodajalca in na ponarejenem računu, ki se glasi na fizično osebo, prikaže, da so vse dajatve plačane v Nemčiji, čeprav niso.

    Zavezanci, ki imajo identifikacijsko številko za DDV, se poskušajo plačilu DDV izogniti tako, da vse bolj uporabljajo fiktivne oziroma ponarejene račune o pridobitvi vozil iz EU, ki se glasijo na fizične osebe (ki so ali navidezni kupci ali pa samo posojajo svoje ime za namene zlorabe). Tako namesto zavezanca za DDV, ki je pridobitelj motornega vozila (motorno vozilo pridobi iz EU brez obračunanega DDV na podlagi predložitve identifikacijske številke za DDV - v večini primerov gre za družbe tipa "missing trader"), prihajajo na odmero davka na motorna vozila (DMV) fizične osebe, ki sicer plačajo DMV, vendar pa iz tega naslova ni plačan DDV v Sloveniji. Ti slamnati lastniki dejansko posodijo svojo identiteto in privolijo v to, da se vozila višjih cenovnih razredov za kratek čas registrirajo na njihovo ime.

    Furs je tudi že ugotovil, da so zavezanci za DDV izkazali manjšo osnovo za DDV.


    3. Davek na dobiček oziroma dejavnost

    Poleg prej omenjenih primerov napačnega prikazovanja pri preprodaji v razliki v ceni nekateri davke utajujejo tudi tako, da vse štejejo v stroške. Denimo, ste podjetnik, pa v stroške štejete tudi izdelke za zasebno porabo. S tem nepravilno znižate davčno osnovo za davek na dobiček oziroma dohodke. Hkrati pa - če ste davčni zavezanec - tudi utajite DDV. Namreč - če karikiramo - kupite torbico svoji ženi, plačate DDV in zahtevate vračilo vstopnega DDV, češ da potrebujete torbico za preprodajo naprej (imate denimo trgovino z oblačili in dodatki), čeprav to ne drži.

    Pri stroških bo davkarija predvsem pozorna, če naštevate "vse živo". Denimo tudi kup računalnikov, pa imate samo enega ali dva zaposlena. Če pride davkarija, boste morali dokazovati, kaj ste s temi računalniki počeli.


    4. Dohodki fizičnih oseb
    No, precej "popularno" goljufanje naj bi bile tudi nizke plače (in zato manj dohodnine in plačanih prispevkov za socialno varnost), pa visoki drugi izplačani stroki, denimo potni. Dokazovati boste morali, da je vaš zaposleni res odšel na službeno pot, zakaj, h komu ...
    Davkarija bo seveda preverjala tudi zaposlovanje na črno. Tudi v gostinskih lokalih in na gradbiščih.


    5. Transferne cene
    Pod drobnogledom so tudi transferne cene (običajno med matično družbo v tujini in odvisno pri nas). Kot so nam že pred časom pojasnili na Fursu, so pozorni predvsem na neizkazovanje davčnih prihodkov oziroma evidentiranje odhodkov, ki niso neposredno povezani z opravljanjem dejavnosti, ter zniževanje davčnih osnov z uveljavljanjem olajšav.


    6. Posli v davčnih oazah in neprijavljeno premoženje
    Seveda pa ne pozabite - vse več je tudi preverjanj poslov v davčno prijaznejših državah. Izmenjav podatkov je čedalje več.

    Pri tem še opozorilo: inšpektorji so čedalje bolj pozorni tudi na to, ali ne prijavljate dohodkov in premoženja, pa si kar naenkrat kupite super avto ali novo hišo (kdaj vas lahko prijavijo tudi sosedi). Ob tem vedite - dokazovanje izvora premoženja je na vas. Če davkarije ne prepričate, bo vaše neprijavljeno premoženje obdavčeno 70-odstotno.


    Kako dejavni so inšpektorji
    V prvi polovici tega leta je Furs 10.455 storilcem prekrškov izdal plačilni nalog in 2.412 storilcem odločbo o prekršku. Skupno je bilo torej obravnavanih 12.867 storilcev prekrškov za 13.174 storjenih prekrškov. Izrečenih je bilo za 14,2 milijona evrov glob in 847 opominov. Dodatno ugotovljenih davčnih obveznosti je bilo za skoraj 70 milijonov evrov.

    Lani je Furs 22.620 storilcem prekrškov izdal plačilni nalog in 4.577 storilcem odločbo o prekršku. Skupno je bilo torej obravnavanih 27.197 storilcev prekrškov za 28.127 storjenih prekrškov. Izrečenih je bilo za 28,3 milijona evrov glob in 1.453 opominov. Dodatno ugotovljenih davčnih obveznosti je bilo lani za 117 milijonov evrov, predlani za 114.


    Kako se odkrižate kazni?
    Če ste grešili, pa hočete svoje obveznosti poravnati, se lahko samoprijavite. A samoprijavo lahko oddate le do začetka davčnega inšpekcijskega nadzora. Takoj, ko je davčni inšpekcijski nadzor za posamezno vrsto davka že uveden, samoprijava za to vrsto davka za obdobje nadzora ni več možna.
    V primeru samoprijave zavezanec od premalo plačanega davka obračuna in plača obresti po evropski medbančni obrestni meri za čas od poteka roka za plačilo do predložitve davčnega obračuna, za ročnost enega leta, zvišani za odstotne točke, ki so odvisne od »zamude« pri vložitvi davčnega obračuna (eno, dve, tri oziroma štiri odstotne točke).


    Vir: Tanja Smrekar, 18.08.2016 Finance 160/2016

    Izpostavljeni članki

    petek, 21. avgust 2020 Dosledno upoštevajmo tudi druge preventivne ukrepe

    Ne pozabimo upoštevati tudi druge ukrepe za preprečevanje tveganja za okužbo. Mednje sodijo:

    Preberi več...

    Prijazno osebje

    COM_CONTACT_IMAGE_DETAILS

    Hinko Kašnik

    Direktor

    Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

    COM_CONTACT_IMAGE_DETAILS

    Danica Rošer

    Samostojni referent

    Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

    Slika stika

    Ambrož Černjak

    Referent v računovodstvu

    Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

    Slika stika

    Mateja Kašnik

    Samostojni referent

    Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

    Več